Ovo je prvi recept koji sam objavio, i on je započeo avanturu zvanu Hrana u oblacima. Objavih na Instagramu slike postupka pravljenja falafela, i par ljudi mi je odmah tražilo recept. Tako odlučih da prvi post ovog amatersko-kuvarskog bloga bude upravo taj recept.
Dakle…
Falafel
Falafel je klasični predstavnik bliskoistočne kuhinje. Definicija falafela bi bila kroketi od leblebija sa začinima. Pravi se od mlevenih leblebija (ređe od boba) sa peršunom, korijanderom, kuminom, biberom, belim i crnim lukom itd.
Ovde ću vam dati moju verziju recepta, koju sam „ispeglao“ posle desetak pravljenja i varijacija.
Težina:
Srednje teško
Sastojci:
- 250g pečenih leblebija
- 1 glavica crnog luka – isečena na krupno
- 2 veze peršuna
- 6 čena belog luka
- 1/2 kašičice mlevenog kumina
- 1/2 kašičice bibera
- 1 kašičice korijandera
- Malo brašna (objašnjenje kasnije)
- 1-2 jajeta (ukoliko želite da bude posno može i bez jaja
- Ulje za prženje (bilo koje, ja koristim suncokretovo, ali može i palmino
Za serviranje:
- humus (pasta od leblebija)
- tahini (pasta od susama)
- mešana salata – ja koristim mešane salate iz kesice)
- Pita hleb ili tortilje
Postupak:
Potopite leblebije preko noći u cca 1l vode (zapravo ja sipam u šerpu toliko da ima oko 5-7 cm vode iznad).
U secka (bullet ili blender sa nastavkom za suve materije) stavite leblebije, peršun, crni i beli luk i začine i meljite sve dok leblebije ne budu sitne kao kuskus (max 2mm u prečniku). Povremeno pravite pauzu i vraćajte krupne delove naniže pošto će se podizati iznad oštrica. Ja već po zvuku znam kada je dobro samleveno – leblebije najpre prestanu da pružaju otpor (poveća se brzina oštrica) a potom počinje da se pravi gušća masa (oštrice ponovo počnu da usporavaju). E u tom trenutku proverite da li ima krupnih delova na površini. ako nema, to je to.
Prespite masu u neku posudu i dodajte jaja (kao što rekoh, nisu obavezna ako želite da bude posno, ali ja volim da stavim). Već bi trebalo da mogu da se prave kuglice, ali ako se raspada, dodajte malo maslinovog ulja. Takođe gustinu možete podešavati i dodavanjem brašna (ako je baš suviše retko zbog jaja/ulja).
Sve u svemu, trebalo bi da ima izgled kao na slici.
Pokrijte posudu i ostavite u frižideru 2-3 sata.
Kada se lepo ohladi, možete praviti ili kuglice ili male pljeskavice. Čak sam ih video u obliku ćevapa 🙂
Neko koristi caku sa dve kašičice, ja pravim kuglice rukama a postoji i alat za falafele.
Ulje za prženje ne treba da bude suviše vruće (ako imate termometar 190-200°C), i treba da ga ima da mogu da plivaju (više od 5cm). Na slici ima malo manje ulja, jer sam zaboravio da kupim, a mrzelo me da izlazim 🙂
Ako je ulje na pravoj temperaturi, potrebno je 2-3 minuta da se prže, a potom da se okrenu na drugu stranu isto toliko vremena (ukupno 5-6 minuta).
Tekstura i boja dosta zavisi od sastojaka (npr. ja stavim i više peršuna pa povuče na zeleno, neko stavi kurkumu i manje peršuna pa bude žuto). Sve u svemu, trebalo bi da unutra izgleda kao na slici.
Kada su gotove, kuglice vadite pupljikavom kašikom, i odložiti na tanjir obložen ubrusom, da bi se upio višak masnoće,
Od ove količine sastojaka, dobije se oko 20-25 kuglica:
Serviranje:
Generalno, falafel se servira topao. Ali ako vam preostane, možete vrlo prosto da ga jedete i hladnog, onako kako ga izvadite iz frižidera. U Izraelu sam ga jeo u pita hlebu, a recimo, u Beogradu je češće u tortilji.
U osnovi je ista priča namaže se humus, stavi salata i ubace kuglice. Kod pita hleba je jednostavnije, iseče se i u već postojeći „džep“ (takav je hleb) ubaci sve. Kod tortilja je malo komplikovanije, jer se mora dobro i čvrsto zamotati (na slici su manje kukuruzne tortilje, jer sam planirao da pravim burito pre neki dan). Pretpostavljate, mrzelo me da idem po velike pšenične 🙂
Troubleshooting:
Naravno, „pogreši živ čovek“… Evo šta može da vam se desi:
- Ako neće da se prave kuglice – raspadaju se, masa nije dovoljno samlevena. Vratite u blender i sameljite da bude lepljiva masa.
- Ako su suviše hrskavi/tvrdi moguće su dve opcije: ili nije dovoljno samlevena masa, ali češće je u pitanju pregrejano ulje. Oborite malo temperaturu ulja i biće sve ok.
Оставите одговор