Nama van Italije svaka pasta je italijanska. Italijani, pak, paste posmatraju regionalno, najviše po sastojcima i po vrsti sira koja se koristi. Carbonara je iz okoline Rima, jer se za nju koristi Pecorino Romano, ali, naravno nije ograničena na ovu oblast i na ovaj sir. Sam naziv je interesantan, jer se vezuje (neprovereno) za rudare (carbonara znači žena rudara uglja) i navodno su je voleli rudari, jer je mogla da da jako puno kalorija za, jelte, tako zahtevan posao.
Carbonara – sastojci
- 350 g paste (najčešće špageta ili taljatela, ali može i fetućini, lingvini, ili šta god imate)
- 500 g slanine (original recept traži guanciale, naša zamena bi bila gronik – dimljeni podbradak)
- 100 g tvrdog rendanog sira (original je ovčji Pecorino Romano, ja više volim kravlji Grana Padano, ali… shvatili ste – šta god imate)
- 4 jaja (3 žumanca i jedno celo jaje)
- So
- Biber (puno bibera)
- Bosiljak – za ukrašavanje
Težina
Srednje teško
Postupak
Tiganj dobro zagrejte na tihoj vatri i dodajte suvo meso. Pržite na laganoj vatri dok ne postane hrskavo (20ak minuta). Za to vreme ulupajte jaja sa puno bibera. Koliko puno? Kada pomislite da ste preterali, dodajte još malo 🙂
Dodajte u mešavinu i rendani sir i dobro promešajte dok se ne napravi fin krem. Zato je bitno da se sir narenda neposredno pre korišćenja, jer je prethodno rendani sir suviše suv.
Istovremeno, stavite i testeninu da se kuva u posoljenoj vodi. Bitno je da istovremeno budu spremni i sos i testenina, videćete kasnije zašto.
Kada je meso postalo hrskavo, izvadite ga, a sačuvajhte malo masnoće koja je ostala u tiganju, da kasnije dodate u sos. Ovo je opcioni korak, ali ja uvek dodam malo.
Testenina bi u tom trenutku trebala da bude gotova., pa je mašicama, odmah, onako vrelu ubacite u posudu sa carbonara sosom. Nema potreba da je cedite, jer ćemo ionako dodati još vode. Dobro promešajte da se dobro uvalja u sos. Dodajte i pola kutlače vode u kojoj se kuvala testenina, kao i masnoću koju ste sačuvali.
Potrebno je mešati jako i brzo (možete je i bacati u vazduh, kako to rade Italijani, ali ja ne umem i ne preporučujem). Vrlo brzo će sos postati kremast od skroba iz vode u kojoj se kuvala testenina, i vazduha koji ste umešali. Dodajte na kraju i prženo meso.
Vrela pasta će skuvati jaja do kraja. Iz tog razloga nikako pasta ne sme biti gotova pre sosa jer će se ohladiti, a vi ćete dobiti sirova jaja u sosu, što em nije lepo na oko, em nije ni najzdravije.
Ljude obično plaši činjenica da u carbonaru idu „živa“ jaja, što jednostavno nije tačno. Zbog toga, često ćete videti neke recepte bez jaja sa nekim pavlakama i slično. Jednostavno, kada god stavite pavlaku za kuvanje u carbonara sos, jedan italijanski rudar stupi u štrajk. 🙂
Kada je gotovo, odmah služiti. Kada servirate na tanjir, pospite rendanim sirom i listovima bosiljka.
Posle ručka popiti čašu belog vina, espresso i tiramisu.
Оставите одговор